Povestea noastră

În casa noastră, mâncarea nu este doar mâncare. Este poveste, tradiție, pasiune și ospitalitate. Fiecare preparat pe care îl servim începe cu un principiu simplu: ingredientele trebuie să fie reale, proaspete și alese cu grijă, iar felul în care le gătim trebuie să spună o poveste.

Burgerii noștri pornesc de la carne proaspătă de la furnizori locali, chifle făcute în casă cu unt și lapte, sosuri create de bucătarii noștri și ingrediente pregătite în bucătărie, nu scoase dintr-un borcan. Ceapa este marinată de noi, usturoiul este întotdeauna proaspăt, iar multe dintre rețetele noastre sunt înregistrate și protejate, pentru că ceea ce facem aici este rezultatul multor ani de căutări și experimente culinare.

Unele preparate se nasc din tradiția locului, altele din călătorii. Gyros-ul nostru este inspirat de Grecia, cu carne marinată 24 de ore și sos tzatziki făcut după o rețetă veche de pe insula Mytilene. Falafelul a fost adus în meniul nostru după un periplu prin Egipt. Limonada vine tot din Grecia, iar pastele sunt servite direct în roată de Grana Padano, exact cum am văzut în Italia.

Dar rădăcinile noastre sunt aici, acasă.

Avem preparate care spun povestea Moldovei și a Bucovinei – precum Transhumanța, inspirată din tradițiile oieritului, sau brânza de burduf pe care o pregătim o singură dată pe an, vara, după tunsul oilor, când vremea este perfectă pentru a obține o brânză curată și maturată pentru tot anul.

Unele feluri sunt gătite cu răbdare, o noapte întreagă, precum coastele marinate cu miere și afumate cu lemn de fag și cireș. Altele sunt spectacole culinare pregătite chiar în fața oaspeților: sos de brânză fierbinte turnat peste burgeri sau cartofi, supe cremă servite direct în farfurie, paste amestecate în roată de brânză sau preparate prezentate sub cloche cu fum de cireș.

Pentru noi însă, experiența nu se oprește în farfurie.

Casa noastră este condusă de un adevărat maestru al ospitalității. Soția mea este ceea ce francezii numesc Maitre d’ — „stăpânul casei”. Cu suflet bucovinean, cald și primitor, ea transformă fiecare vizită într-o experiență. Oaspeții sunt întâmpinați cu zâmbet, copiii primesc mici surprize, uneori masa începe cu un pahar de prosecco, alteori cu un mic cadou pentru cei sărbătoriți.

Uneori aducem la masă un desert din partea casei, alteori un pahar de afinată sau vișinată la final. Iar uneori, momentul se încheie cu o fotografie tipărită pe loc și oferită într-un mic cufăr misterios, alături de nota de plată — un suvenir al timpului petrecut împreună.

Pentru că pentru noi, clienții nu sunt doar clienți. Sunt oaspeți.

Iar filosofia noastră este simplă: Fericirea lor este fericirea noastră.

Casa noastră este și casa lor.

Mirela și Răzvan

Mulțumim din inimă!

Mesajele și recenziile pe care le primim în fiecare zi de la oaspeții noștri, ne umplu inimile și ne inspiră să dăm tot ce avem mai bun.
Restaurant Moldavian Burger place picture
4.9
Based on 2446 reviews
powered by Google
Ionela Ailioaei profile picture
Ionela Ailioaei
13:08 01 Aug 23
Decorat foarte frumos, o locatie linistita cu un meniu diversificat si personal amabil. Mâncarea a fost delicioasa, atmosfera superba datorita muzicii ambientale, prețuri accesibile iar servirea a fost promptă. Un loc unde poti petrece o seara minunata!
Vom mai reveni cu drag !
S profile picture
S
13:02 01 Aug 23
MaCri IS profile picture
MaCri IS
12:14 01 Aug 23
Totul minunat, ospătari: cele mai bune, servicii de asemenea și mâncare epică..
Emil Istrate profile picture
Emil Istrate
12:14 01 Aug 23
Totul foarte gustos. Costițe excepționale. Serviciul pe măsură.
Lore MV. profile picture
Lore MV.
12:12 01 Aug 23
Foarte gustos si prietenos 👍👍
Daiana Belehuz profile picture
Daiana Belehuz
09:09 31 Jul 23
Mâncarea foarte bună însă timpul de așteptare mare. Am comandat o supa crema și 2 burgeri pe care i am primit după aproximativ o oră. Băieții foarte amabili însă cred ca au venit 3 - 4 persoane diferite. Cineva a luat comanda, altcineva a adus sucul, altcineva tacâmurile.... nu e un lucru neapărat negativ dar puțin ciudat. Apreciez și faptul ca au loc de joaca pentru copii. Ne a salvat în ora de așteptare. Recomand să se mai achiziționeze un scaun pentru copii. Era doar unul care era ocupat.
Andrei Mandachi profile picture
Andrei Mandachi
07:24 23 Jul 23
Mancare excelenta si foarte buna, restaurantul perfect pentru iubitorii de burgeri extremi de buni si ieftini care merita postati pe retelele de socializare. Angajatii sunt foarte de treaba si prietenosi si atmosfera este perfecta. 10/10
Mâncarea foarte buna. As putea sa spun preparatul din porc as da nota 6 daca as putea, dar preparatul din pui (Gyros) cam de nota 4, dar per total totul este de nota 5, de necrezut ca din atâtea recenzii sa fie atat de bine cotat, dar da, chiar este foarte bun, noi ne am oprit in drum spre Iasi, l am văzut pe google in top recenzii si am zis chiar sa vedem daca este adevărat. Recomand cu drag.
Cristina Tunea profile picture
Cristina Tunea
17:15 07 May 23
Un loc minunat, o mancare extraordinar de buna si gustoasa, localul amenajat atent si cu bun gust , cu locuri de parcare, cu spatiu de joaca pentru copii.
Personalul extrem de amabil si respectuos , curatenia exemplara in bai si local.
Google nu are decat 5 stele, voi sunteti de 10+ 😍
Abia asteptam sa revenim cu drag la voi sa papam ❤️ va multumim pentru masa 🙏
Sergiu Gogu profile picture
Sergiu Gogu
11:33 12 Mar 23
Nimic nu se compară cu acest gust! De dragul acestei minunate experiențe,promit să nu mai mănânc vreodată altundeva burger,pentru a nu strica plăcuta amintire! Felicitări pentru concept și pentru tot ceea ce este în jurul acestei afaceri.Încă de la intrare se simte vibe-ul bunătății. Oameni faini,loc perfect și gust mult prea diferit de ceea ce am mai mâncat!
Ana Maria profile picture
Ana Maria
03:51 18 Jul 22
Mâncare foarte buna, o carne de porc la tochitura un pic afumată, ca la bunica acasă! O pizza cu pui uriașă, de fapt sunt 2 bucăți la portie, toate porțiile au fost generoase, limonada bună, băieții de la servire foarte ok, loc de parcare in curte, terasa, mă bucur că am descoperit locul! Un pic cam lung timpul de așteptare,dar eram mulți și înfometați, după ce ne-am luat țeapă maxima la prânz la baza Cetății unde sunt 2 restaurante ,toate full cu grupuri mari și timp de așteptare peste o oră!
magda vrăjitoru profile picture
magda vrăjitoru
20:07 12 Jan 22
Unul dintre puținele locaruri în care care m-am simțit cu adevărat confortabil în Târgu-Neamț.*(știu că există o variantă a sa și în Cluj).
Personalul este foarte simpatic și înțelegător.
Mâncarea pe care o prepară e proaspătă, variată (pizza, burgeri, chebab, salate, etc.+băuturi răcoritoare, ceaiuri, cafea) foarte gustoasă și servită destul de rapid.
Locul arată minunat (și foarte curat!) , atât la parter, și cu atât mai bine, la etaj. Există și o zonă de joacă potrivită pentru copii la etaj și am înțeles că localul are și un drive thru, dacă vrei doar să iei ceva rapid, fiind cu mașina. Recomand vizita sau comanda de la ei. E un restaurant creat cu cap și condus cu dăruire.
Bogdan profile picture
Bogdan
14:49 23 Oct 21
Am fost astăzi cu familia ( 5 adulți și 3 drăcușori ) în zona Moldovei și când ne-a întrerupt foamea activitatea am ajuns la ei. Un loc foarte drăguț cu un nume original, local curat cu mâncare bună și muzică ambientală plăcută. Băieții de acolo au fost foarte amabili cu noi iar la sfârșitul mesei ne-au oferit cafele și ceaiuri din partea casei. Am lăsat un dezastru in urma ( ne cerem scuze pe această cale, ducem drăcușorii la mănăstire după popasul la voi ). Mulțumim frumos pentru servirea ireproșabilă și amabilitate! (Mai rar așa ceva pe la noi). Recomand!
envelopephone-handsetmap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram